Bezpieczeństwo w Internecie dla Ciebie i Twoich dzieci

Twoje dzieci oglądają coś na laptopie leżąc na łóżku

Kontrola rodzicielska i zabezpieczenia

Aktualnie do naszej dyspozycji pozostaje wiele aplikacji, które pomagają rodzicom kontrolować dziecko w Internecie. Pozwalają one na ustawienie treści, do jakich dziecko może mieć dostęp, a jakie powinny zostać zablokowane. Możemy  także ustawiać czas, jaki dziecko może spędzić w Internecie. To niestety nie jest długofalowe rozwiązanie, dzieci uczą się omijać ograniczenia, dlatego warto szczerze rozmawiać z dzieckiem na pewne tematy i jasno ustalać granice.

Warto skupić się na zabezpieczeniach, które nawet dla dorosłych mogą okazać się wielkim wsparciem. Każdemu z nas może się zdarzyć, wejść w podejrzany link lub pobrać złą aplikację, dlatego nieocenioną pomocą okazuje się program antywirusowy, który nie tylko znajdzie podejrzane pliki, ale i zeskanuje e-maile. Nie musimy co prawda takowych instalować, dlatego, że ten systemowy – Windows Defender już pełni taką funkcję. Co jeszcze możemy zrobić dla bezpieczeństwa naszego i naszych dzieci?

 • Rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach, o tym, co znajduje w Internecie,
 • Możecie wspólnie ustalić, w jakim celów dziecko będzie korzystało z sieci,
 • Sprawdź, czy przeglądarka jest zaktualizowana,
 • Na urządzeniach elektronicznych twórz oddzielne profile dla swojego dziecka z funkcją “Kids”,
 • Pamiętajmy również o tym, że my jako dorośli też powinniśmy znać umiar w korzystaniu z Internetu.

Ochrona prywatności dla Ciebie i Twoich dzieci.

Często wydaje nam się, że w Internecie jesteśmy anonimowi, niestety jest wręcz przeciwnie. Nie wiele z nas zdaje sobie sprawę, że korzystając z aplikacji mobilnych, dajemy im dostęp do naszych kontaktów, galerii czy lokalizacji, to z pewnością nie przyczynia się do ochrony naszej prywatności. Co więcej, wiele darmowych aplikacji, z których korzystamy, służy do kontroli użytkowników w sieci. Z pozoru niewinne działania i aplikacje zaburzają prywatność naszą i naszych dzieci, jak więc możemy się obronić?

 • Razem z dzieckiem zainstalujcie programy antywirusowe na urządzeniach, z których korzystacie,
 • Porozmawiaj z dzieckiem o tym, że istnieje możliwość zagrożenia i z pozoru darmowe aplikacje są za cenę waszej prywatności,
 • Naucz dziecko odpowiednio skonfigurować ustawienia prywatności na jego social mediach,
 • Z uwagą udostępniaj zdjęcia swoich pociech na swoich kanałach społecznościowych i czuwaj nad tym, co udostępnia Twoje dziecko,
 • Regularnie “sprzątajcie” w swoich urządzeniach, warto odinstalować aplikacje, z których się nie korzysta.

Cyberprzemoc, czym jest i jak się przed nią chronić?

To nasza zmora XXI wieku, jest szczególnie rozpowszechniona wśród dzieci, młodzieży, ale i niestety dorośli też są jej ofiarami. Jest wiele rodzajów cyberprzemocy, a jedną z nich to nękanie i znęcanie się psychiczne nad drugą osobą za pomocy internetu. Aby, się przed nią chronić należy uważać, na to z nim kontaktujemy się za pomocą internetu i jakie rzeczy mu udostępniamy, dlatego warto kontrolować, z kim nasze dziecko koresponduje. Ważne jest również silne hasło i logowanie dwuetapowe, które ochroni nas przed potencjalnymi włamaniami na nasze konta.

Jeśli już coś takiego kogoś spotkało, to warto otoczyć go wsparciem oraz jak najszybciej zabezpieczyć dowody. To przestępstwo jak każde inne, więc w przypadku cyberprzemocy powinniśmy zgłosić sprawę na policję lub polubownie porozmawiać z oprawcą albo jego rodzicami o zaistniałej sytuacji.

Jak chronić młodzież przed patotreściami i materiałami niedostosowanymi do wieku?

Internet stosowany w dobrych celach jak nauka jest pożyteczny, ale niestety trafiają się tam też materiały, które nie powinny się tam znaleźć lub treści, które powinny mieć ograniczenia wiekowe, choć te też łatwo jest obejść. Niektóre treści promują i namawiają swoich odbiorców do karygodnych zachowań, co jak wiadomo, ma negatywny wpływ na rozwój i psychikę młodego człowieka. Jak uchronić dziecko przed pójściem tą drogą?

 • Należy poinformować dziecko, że niektóre zachowania prowadzą do odpowiedzialności karnej i są dowodem na dokonane przestępstwo,
 • Pokazywanie dziecku jak można osiągnąć sukces, idąc tą dobrą drogą, nawet jeśli chciałoby wykorzystać do tego Internet,
 • Portale społecznościowe mają możliwość zgłaszać i blokować treści patologiczne co może wykluczyć twórcę z tego kręgu życia społecznego w Internecie, warto, żeby młody człowiek o tym wiedział.

Do tych zagrożeń możemy zaliczyć także sexting, jest to publikowanie nagich zdjęć lub nagrań w Internecie, co budzi cyberprzemoc, negatywne komentarze i wyśmiewanie się poza Internetem. Dobrze, aby dziecko wiedziało, że może liczyć na pomoc rodzica. Wymuszanie takich zdjęć jest przestępstwem.

Fake newsy, czyli rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.

Fałszywe informacje to niestety część życia w Internecie. Wiele osób rozpowszechnia je celowo, ale są i osoby, które robią, to nieumyślnie wierząc, że mają rację. Powinno się mieć dystans i poinformować dzieci, że nie każda treść w Internecie jest prawdziwa. Nie ważne czy to informacje na portalach plotkarskich, czy wiadomości ze świata “nauki”.

Każdą informację należy sprawdzać i kierować się swoją intuicją. Jeśli nie jesteśmy pewni, nie udostępniamy artykułów czy sami ich nie twórzmy. Warto nauczyć się odróżniać reklamę od informacji, niektóre fake newsy stworzone są po to, aby nakręcić sprzedaż.

Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci w Internecie, przede wszystkim sami musimy dać im dobry przykład i zawsze zachowywać szczególną ostrożność. Często szczera rozmowa z dzieckiem jest najlepszym zabezpieczeniem i ochroną. Przedstawiliśmy kilka podstawowych rozwiązań w nadziei, że Internet stanie się dla was bezpieczniejszym miejscem.
Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane