Co to jest system zarządzania treścią? (CMS)

Czym jest CMS?

System Zarządzania Treścią, z angielskiego Content Management System (CMS), to program ułatwiający rozbudowę i edycję Twojego produktu, sklepu lub wizytówki, dlatego będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają doświadczenia w programowaniu. Przygotowaliśmy kilka podstawowych informacji dla osób początkujących.

System zarządzania treścią - jak działa?

Żeby łatwiej było zrozumieć artykuł, warto wiedzieć, czym jest CMS. Najprościej mówiąc, jest to program ułatwiający wstawianie i edytowanie, grafik i treści. To świetne narzędzie przyda się podczas prowadzenia contentu marketingowego, ponieważ zakładamy, że copywriterzy lub graficy nie znają się na programowaniu. To rozwiązanie znacznie ułatwia ich pracę.

CMS pozwala na tworzenie i edycję treści z poziomu intuicyjnego panelu, z którym poradzi sobie każdy. Panel przypomina Microsoft Word, który jest większości nam znany. Bez intuicyjnego systemu zarządzania treścią musielibyśmy napisać co najmniej plik HTML i wysłać go na nasz serwer, co byłoby znacznie trudniejsze, prawda?

Przykłady CMS

Najbardziej znanym system jest WordPress, ale do wyboru mamy również programy takie jak:

 • Typo3
 • Drupal
 • QuickCMS
 • Prestashop
 • Joomla
 • Ghost
 • Magento

WordPress jest zdecydowanie najczęściej wybierany dzięki swojej popularności oraz oferuje najwięcej możliwości.

Jakie podstawowe funkcje powinien mieć system CMS?

Wiemy już jakie programy CMS mamy do wyboru, ale jakie funkcje nam oferująmają? Do standardów zaliczają się m.in.:

 • dodawanie i zarządzanie multimediami
 • wyszukiwanie 
 • indeksowanie
 • publikowanie

Wspomnieliśmy wcześniej, że najczęściej wybieranym programem jest WordPress. Głównym powodem jest  to, że znacznie ułatwia pracę przy tworzeniu tekstów, oraz że jest najpopularniejszy. Popularność CMS’ów wiąże się z większym bezpieczeństwem z powodu szybkiego łatania wszelkich błędów przez szereg programistów rozwijających wolne oprogramowanie. Dodatkowo dzięki niemu użytkownicy mają dostęp do intuicyjnego panelu, pozwala on też na wprowadzenie słowa kluczowego, sprawdzenia tytułu oraz długość tekstu. Z powyżej wspomnianego panelu jest jeszcze możliwość zarządzania zespołem, ich uprawnieniami oraz rolami w serwisie.

Co więcej, mamy możliwość dostosowania strony do urządzeń mobilnych, co w obecnych czasach jest nieocenione. Aktualnie wiele osób odwiedza strony internetowe na swoich smartfonach, a zoptymalizowany interfejs ułatwi naszym klientom poruszanie się po stronie.

Nie można wspomnieć o kolejnej korzyści, jaką jest udostępnianie treści na social media z poziomu strony internetowej. Wszelkie dodatki, wtyczki te darmowe i płatne pomogą rozwinąć funkcjonalności podstawowej strony w rozbudowany serwis internetowy przyjazny dla każdego odwiedzającego.

Wady systemów zarządzania treścią

Z wieloma dobrymi rzeczami wiążą się też pewne wady, w tym wypadku wada jest tylko jedna, ale jej zaniechanie może okazać się problematyczne. Aby nie wystąpiły żadne wady bezpieczeństwa, powinno się regularnie aktualizować system. Brak aktualizacji może “otworzyć drzwi” hakerom.

Co prawda, do wady możemy zaliczyć też koszty stworzenia oryginalnej strony, ponieważ za taką trzeba będzie zapłacić więcej niż przy tworzeniu strony z gotowych szablonów, ale czy w przypadku tworzenia strony od podstaw nie narażamy się na większe koszty?

Budowanie strony systemem CMS

System do zarządzania treścią znacznie ułatwi nam naszą pracę, jest to system bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Warto jednak mieć na uwadze, że najlepszym pomysłem będzie zlecenie stworzenia strony internetowej profesjonalistom, którzy dobiorą dla Ciebie odpowiednie rozwiązania i dostosują stronę do Twoich potrzeb.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane